Our range of products include gec banana chips making machine, gec potato chips making machine and gec banana chips slicer machine.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Commercial |
| Machine Type | Banana Chips Making Machine |
| Power Consumption | 220V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Brand | GEC |
| Type | Potato Chips Making Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Commercial |
Minimum order quantity: 100 Piece
Our potato chips slicing machines are available at a price that is reasonable despite their high quality. It results in a greater return with a less amount of effort. There are also three distinct forms to choose from. All of the blades provide a variety of sizes and contours for your cutting needs. This equipment is utilised by companies that make chips commercially on scales ranging from modest to huge.
Full copper motor
SS Drum & Shaft
Warranty
Dual rotation
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | GEC |
| Motor | 1.0 HP |
| Suitable for | Banana |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
Banana chips manufacture has a large scope in India. The entire stainless steel body of this banana chips maker & slicer machine with a top that prevents spills makes it possible to create chips with far less effort. The GEC banana chip maker utilises premium-grade steel to provide a longer product lifespan and higher overall food quality. The raw banana is cut into bits in a matter of seconds by the high-speed banana chip producing equipment.
Precision size
Full copper motor
SS body
Warranty
Laser cut blades
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India