Complete solution for making masala, health mix, etc
₹ 59000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 80 Kg |
| Material | MS |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | GEC |
| Product Type | Masala Dry Powder Wet Grinding Machine |
| Motor Type | 5 HP |
| Power | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | U Shape |
| Phase | Single and Three Phase Options |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1 HP - 10 HP (Depends on requirement) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Machine Capacity | 60 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | GEC |
| Product Type | SS Instant Rice Grinding Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Color | SS |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial / Large |
| Power Source | Electric |
| Structure | Surface |
| Voltage(V) | 220V |
| Used for Making | Pizza, Biscuit/Cookies, Bread |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bowl Volume | 10 Ltr |
| Tub Thickness(mm) | 3mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 10 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | SS Drum & Metal Body . |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Design Type | Conveyor Type |
| Chapatti Size | 9 inch |
| Usage/Application | For Chapati Making |
| Material | Stainless steel |
| Size | 2.2 x 5.5 x 4 Feet |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Color | red |
| Material | Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic, Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Dishwasher Safe | yes |
| Suitable for | Ginger, Potato, Onion |
| Blade Material | SS |
| Capacity | 6-70 KGS / HOUR |
| Voltage | 220 |
| Design | Box |
| Usage/Application | Commercial / hotel / marriage halls |
| Features | Various blade options |
| Electric | yes |
| Application | commercial |
| Weight | 20kgs approx |
| Brand | Lakshmi |
| Motor | 0.5, 1, 1.5, 2, 3 HP Lakshmi |
| Body | Metal & steel body with Handle |
| Model | Moderate & High end |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity(kg/hr) | 30 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Product Type | Commercial Grinding Machine/ Pulverizer |
| Motor Type | TEFC |
| Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V, 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 900/hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | GEC |
| Voltage | 220V |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Power Type | Electric |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a high-performance Drum Roaster for Peanut Roasting, designed for uniform roasting, energy efficiency, and robust build quality. Ideal for small to medium-scale processing units, this roaster ensures consistent roast quality, enhancing flavor and shelf life.
Available in 10 kg and 25 kg batch capacities, this machine is suitable for peanuts, groundnuts, chana, almonds, cashews, and a variety of other dry nuts and seeds.
Batch Capacity: 10 Kg & 25 Kg
Heating Type: Electric / LPG
Roasting Time: 15–30 minutes per batch (depending on material & roast level)
Construction: Heavy-duty MS or SS body (optional)
Drum Type: Rotating drum for even heat distribution
Temperature Control: Adjustable thermostat for precise roasting
Energy Efficient: Low power consumption and fast heating
Peanut/Groundnut RoastingRoasting of Cashew, Almonds, Chana, Seeds
Spice Roasting
Small & Medium Food Processing Units
Snacks Manufacturing Businesses
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 60-500 Kg/hr |
| Brand | GEC |
| Power Consumption | 1 HP |
| Finishing | Stainless Steel |
| Phase | single |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7-12 months |
| Voltage | 220V |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Capacity | 10 Kg |
| Material | Stainless steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 84000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 pcs/hr |
| Power Consumption | Electric |
| Machine Type | Automatic |
| Motor Power | 2.0 HP |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 10 Piece
Making idiyappam with the GEC table top idiyappam machine is the best system for a startup entrepreneur. Because there is no complicated mechanism involved, even women can easily operate it. It includes idiyappam plates, and the user can pre-set the size and thickness of the idiyappam by utilising the input configurations. The GEC idiyappam machine has the capacity to produce between 200 and 300 units when powered by a 1 HP motor and between 300 and 400 units when powered by a 2 HP motor. Its efficient hydraulic system comes equipped with user-friendly joysticks, making it simple to maneuver.
Fully electrical
Full copper motor
Large container
Warranty
Safe controls.
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Liters |
| Stages | Single |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor | 1HP |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220V |
| Suitable for | Pulpy fruits and vegetables |
| Usage/Application | Commercial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Diameter | 24 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Material Grade | FCP SS 302 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel 304 Grade |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 500 kgs |
| Production Capacity | 100 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India