Providing you the best range of gec u mixer cum ribbon blender masala mixer machine and gec batter mixer machine with effective & timely delivery.
₹ 46000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 - 25 Kg/hr |
| Gross Volume LTRS | 25 Ltrs |
| Working Volume LTRS | 15 Ltrs |
| Material | SS |
| Shape | U Type |
| Floor Area | 3 feet |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial/Commercial |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Voltage | 240V |
| Brand | GEC |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
Manual mixing of urud dhall paste and rice batter while grinding commercial rice idli / dosa batter is not effective and leaves inconsistency, giving you an undesired outcome; as a consequence, the GEC Batter mixer is ideal for those who grind idli / dosa batter or any other wet batter mixing commercially. A batter mixer is helpful in producing the desired flavour by ensuring that the ingredients are properly combined and the batter has the appropriate consistency. Our Batter mixer has a SS body and gear box for high efficiency and continuous operation, and it can move in both forward and backward.
Multiple rotating impeller
SS stand
Steel Shaft
Batter collector
Dual rotation
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India