₹ 84000 / Piece Get Latest Price
| Grinder Type | Conventional |
| Capacity | 10 L |
| Brand | GEC |
| Motor Power | 2 hp |
| Weight | 100 kg |
| Power | 300 W |
| Voltage | 220 V |
| Material | Stainless Steel |
| Materials Can Be Grinded | Rice |
| Application Type | Commercial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 idlis |
| No of Trays | 10 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | GAS & Electric, steam |
| Usage/Application | Restaurant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 89000 / unit Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Type | Dry Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Voltage | 220v/ 440v |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Dry Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Voltage | 220v |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Power | 1200 Watt |
| Technology | Brush Washing |
| Suitable for | Any Vegetables |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Frame Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 gms - 3000 gms |
| Motor Power | 750 W |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Cumin, Dry Ginger, Coriander, Chilli, Turmeric |
| Power Consumption | 2.2 kWh |
| Usage/Application | Commercial |
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India