Manufacturer of a wide range of products which include gec chilli and onion cutting machine, gec vegetable cutting machine in chennai, gec ss onion chilly thukada machine, commercial vegetable cutter machine for canteen, automatic vegetable cutting machine for commercial kitchen canteen industrial vegetable cutter and garlic bulb breaker.
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Color | White |
| Weight | 18 Kgs |
| Blade Material | blades made of stainless steel |
| Blade | SS |
| Brand | GEC |
| Model Name/Number | SS Hammer blades |
| Country of Origin | Made in India |
This Chilli Onion chopper equipment, which cuts onions, chilies, and other dry vegetables quickly and efficiently, is a suitable partner for use in commercial kitchens because it cuts vegetables such as onions, chilies, and other dry vegetables. In addition to several sieves, the vegetable cutter machine features blades made of stainless steel that have been precisely cut. These blades enable the machine to cut vegetables quickly and effectively. You have the option of purchasing a vegetable cutter with either 1 or 2 horsepower, depending on your requirements.
Full copper motor
SS body
Multiple SS blades
High RPM
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Cutting Shapes | slicer, Grater, Dicer, French Fry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor | 0.5 HP |
| Suitable for | Onion, etc, Ginger, Potato |
| Usage/Application | Restaurants, Hotels, Bulk ooking, Industrial Catering |
| Material | FCP SS |
| Voltage Supply | 230 V, 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Recognized among leading quality-focused manufacturers, we present a high-performance range of Tabletop Commercial Vegetable Cutting Machines. Designed to simplify and speed up vegetable preparation, this machine is a practical and efficient solution for commercial kitchens seeking consistent results with minimal effort. Widely appreciated for its compact design and reliable performance, this machine is ideal for restaurants, hotels, canteens, and catering operations.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Cutting Shapes | chopper |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | GEC |
| Color | White |
| Type of Cutter | Vegetable Cutter |
| Warranty | 1 Year |
| Also Suitable for | Onion, Carrot |
| Voltage Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | Single or Three phase |
| Production Capacity | 200 Kg |
| Cutting Function | Slicing, Chopping, French Fries, Julienne, Cubing, Dicing, Shredding, Grating |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Potato, Ginger, Onion |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage Supply | 220 V |
| Motor | 0.5 &1.0 HP |
| Brand | G.E.C |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | Stainless steel |
| Switch control | Yes |
| Size | Controllable |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Cutting Function | Grating, Dicing, Chopping, Julienne, Slicing, French Fries, Cubing, Shredding |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 6 Blades |
| Suitable For | Potato, Cabbage, Carrot, Ginger, Garlic, Tomato, Leafy Vegetables, Onion |
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India