Our product range includes a wide range of gec single stage pulverizer, gec portable coconut scraper, 60 kg gec instant wet grinder machine, 220v gec hotel wet grinder, gec heavy duty rice batter wet grinder and gec stone lift wet grinder.
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Grinding |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | silver |
| Brand | GEC |
| Weight | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 40 Litre |
| Capacity (Litres) | 70 L |
| Grinder Type | Instant |
| Size | 120 Kg/Hr |
| Surface Finish | Mild steel |
| Rotation Speed | 1440 |
| Grade | Semi Automatic |
| Model Name | GEC |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Steel |
| Type | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | Casting Body |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 3 Litres |
| Application | Commercial |
| Capacity | 3 L |
| Type | 220V Hotel Wet Grinder |
| Voltage | 220V |
| Material | Stainless steel |
| Surface Finish | Polished |
| Rotation Speed | 1440 RPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name | GEC |
| Warranty | 1 year |
| Brand | Lakshmi GEC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | SS |
| Size | 70 Kgs |
| Brand | GEC |
| Grade | Semi Automatic |
| Grinding Time | Instant |
| Motor | Lakshmi |
| Power Source | 220V, 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 10 Litre |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 5.0 Litres |
| Surface Finish | Polished |
| Motor | 0.5 HP |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kgs/Hr |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Motor Rating | 1kW |
| Usage/Application | Commercial |
| Voltage Supply | 220 V |
| Brand | GEC |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Also Suitable for | Tomato |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5L |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 7 Kg |
| Brand | G.E.C |
| Material | SS |
| Voltage | 220V |
| Watts | 500 W |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1HP |
| Capacity | 10 Kgs |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Peeler Material | Emery Stone |
| Material | Stainless steel |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Weight | 50 kgs |
| Brand | GEC |
| Usage/Application | Commercial |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand : GEC | GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 kg/hr |
| Application | Grinding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel & M.S |
| Weight | 28 kg |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 100 Piece
With its powerful crushing mechanism, this chutney maker can reduce any boiling veggies and masala ingredients to a fine pulp. The Kheema machine, also known as the Mincer machine, is a piece of equipment that is often used in commercial kitchens for the preparation of chicken and lamb Kheema. Equipped with either a 1 or 2 HP motor for the purpose of heavy-duty paste manufacturing and mincing.
Full copper motor
SS sieves
Warranty
Stand option
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Type | 5L Commercial Tilting Wet Grinder |
| Capacity | 5 L |
| Warranty | 1 Year |
| Material | SS |
| Surface Finish | polished |
| Model Name | GEC |
| Rotation Speed | 1440 |
| Body Colour | Silver |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Lakshmi GEC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our Company manufactures Commercial Tilting Grinders for ease of use, wash & clean. With heavy duty motors, dual opposite rotating stones, makes the batter quickly. Full Stainless steel body & cover with coconut scrapper
Available sizes : 5, 7 , 10 Liters
Specifications:
Technical Data:
Capacity: 5 Lt.
Dimension(L"x B"x H"): 29 x 20 x 44
Drum Size(Dia" x Ht."): 14 x 12
Input Capacity: 3 Kg
Weight (kg): 110
Horse Power: 0.5 HP
Phase: 1 or 3
Technical Data:
Capacity: 7 Lt.
Dimension (L"x B"x H"): 29 x 20 x 44
Drum Size (Dia" x Ht."): 14 x 14
Input Capacity: 5 Kg
Weight (kg): 125
Horse Power: 1 HP
Phase: 1 or 3
Technical Data:
Capacity: 10Lt.
Dimension(L"x B"x H"): 31 x 22 x 46
Drum Size(Dia" x Ht."): 16 x 16
Input Capacity: 7 Kg
Weight (kg): 135
Horse Power: 1 HP
Phase: 1 or 3
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | GEC |
| Hopper Cap | stainless steel |
| Floor Space | 3 feet |
| Electrical Parts | stainless steel |
| Color | Silver |
| Capacity | 300 per hour |
| Size | 3 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Milk |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Type | Batch Type |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Rating | 220V |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India