Leading Manufacturer of gec gear conventional wet grinder, gec commercial tilting wet grinder, 70 l gec commercial instant rice wet grinder, gec instant wet grinding machine, gec commercial lakshmi wet grinder and gec commercial instant wet grinder from Chennai.
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 5 Litre |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Gear Conventional Wet Grinder |
| Brand | Lakshmi |
| Automation Grade | Manual |
| Motor | 3 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Grinding Time | 20 Minutes approx |
| Body | Stainless steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 L |
| Type | Commercial Tilting Wet Grinder |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage (V) | 220V |
| Motor (hp) | 3.0 HP |
| Grinding Time (min.) | 20 min Approx |
| Warranty | 1 year |
| Condition | New |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
Technical Data:
Technical Data:
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 70 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Conventional |
| Grinding Time | 60 min |
| Material | Stainless Steel |
| Motor | 1.5 HP |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Instant Wet Grinding |
| Grade | Semi Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Motor | 1.0 HP |
| Warranty | 1 year |
| Condition | New |
| Body | Casting Body |
Minimum order quantity: 1 Piece
Instant Grinder is very useful for small idli / dosa batter (Maavu) grinding & selling shops.
Its available in various sizes to match all requirements of canteen, hospital, commercial kitchen units.
We supply original full copper motor.
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 7 Litre |
| Type | Commercial Lakshmi Wet Grinder |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Lakshmi GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 80 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Conventional |
| Brand | GEC |
| Grade | Manual |
| Grinding Time | 60 min |
| Material | Stainless Steel |
| Motor | 3.0 HP |
Minimum order quantity: 10 Piece
The GEC Heavy instant rice wet grinder has the capacity to grind the rice batter at a rate of up to 90–100 kg per hour. The GEC instant rice wet grinder heavy duty model features a body constructed entirely of stainless steel; it is built on an MS frame and has a large hopper area, a belt guard, and provision for an inlet for water to ensure a smooth operation with minimal need for manual intervention during the instant rice grinding process. The SS quick rice grinder machine has high-quality raw materials, a 100 percent copper motor, and a guarantee for a long and useful life.
Full SS body
Full copper motor
SS plate & shaft
Warranty
Low maintenance
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 5 Litre |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Motor (hp) | 0.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Machine Grade | Manual |
| Brand | Lakshmi |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 10 Litre |
| Capacity (Litres) | 10.0 Litres |
| Type | Hotel Wet Grinder |
| Voltage (V) | 220V |
| Surface Finish | Satinless Steel |
| Rotation Speed | 1440 RPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Commercial |
| Warranty | 1 year |
| Motor (hp) | 2.0 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features:
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 5 Litre |
| Capacity (L) | 5L |
| Voltage (V) | 220V |
| Surface Finish | Polished |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Condition | New |
| Motor (hp) | 0.5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 10 Litre |
| Application | Commercial |
| Voltage (V) | 220V |
| Surface Finish | Polished |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Condition | New |
| Motor (hp) | 1.0 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features:
· Heavy duty stainless steel body.
· Durability.
· Sturdy construction.
Specifications:
· Size: 15 / 20 Liters
· Material: Stainless Steel.
· use: Commercial.
· Motor : 1.5 HP single / three phase.
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India