Providing you the best range of gec drum roaster machine, gec uruli roaster machine, peanut roaster machine, gec electric drum roaster for grain roasting, gec masala drum roaster machine and gec groundnut roaster with effective & timely delivery.
₹ 76000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | Electric |
| Material Grade | SS304 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Brand | GEC |
Minimum order quantity: 1 Piece
GEC Drum roasters are used for the purpose of roasting a wide variety of food grains, spices, and pulses. Some examples of these are roasted dry chilies, rava, ragi, coriander seeds, peanuts, cashew nuts, rice flour, and so on. There is a range of sizes and capacities available. The GEC roasting equipment has the capacity to roast 10 to 100 kg at a time. Produced by a market leader using only the finest raw materials and a roasting drum made of food-grade stainless steel so as to preserve the integrity of food products. This commercial equipment is perfect for start-ups and food manufacturing enterprises that require roasting as part of their day-to-day operation of producing masala powder since it can handle high volumes.
.
Stainless steel drum
LPG input connection
High capacity motor
Gear box model
Motor Warranty
₹ 64000 / Piece Get Latest Price
| Bowl Capacity | 50 kg |
| Capacity | 50 - 100 kgs/hr |
| Fuel Type | Multi Fuel |
| Heating Type | Gas |
| Machine Type | Uruli Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel | LPG |
| Power Consumption | 1 unit per hour |
| Voltage | 230 V, 50 Hz |
| Material | Mild Steel and stainless Steel |
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kgs |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Power Type | Gas and Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
GEC Peanut roasters are used for the purpose of roasting a wide variety of not only peanuts but also various types of nuts. There is a range of sizes and capacities available. The GEC roasting equipment has the capacity to roast 10 to 100 kg at a time. Produced by a market leader using only the finest raw materials and a roasting drum made of food-grade stainless steel so as to preserve the integrity of food products. This commercial equipment is perfect for start-ups and food manufacturing enterprises that require roasting as part of their day-to-day operation of producing masala powder since it can handle high volumes.
.
Stainless steel drum
LPG input connection
High capacity motor
Gear box model
Motor Warranty
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20-25 Kgs |
| Machine Type | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Kg |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel | LPG |
| Power Type | Electric |
| Motor Power | 1 HP |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Length | 4 ft |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material Grade | SS 304 |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/h |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | LPG |
| Material | Stainless Steel And MS |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
Minimum order quantity: 10 Piece
Roasting is done in GEC uruli roaster, and the types of food grains, spices, and pulses that can be roasted include dried chilies, rava, ragi, coriander seeds, peanuts, cashew nuts, rice flour, and many others. Uruli roaster is offered in a number of different capacities and sizes. The GEC uruli roasting machine has the capacity to roast anywhere between 10 and 100 kg. Produced by a market leader using only the finest raw materials and a roasting drum made of food-grade stainless steel so as to preserve the integrity of food products. This Uruli roaster commercial machine is perfect for start-ups and food manufacturing enterprises that require roasting as part of their day-to-day operation of masala powder production.
Speed controller
Full copper motor
Electric & LPG
Warranty
Multi stop handlers
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India