Prominent & Leading Manufacturer from Chennai, we offer gec ms pulverizer grinder machine, 3hp gec cyclone grinder machine, gec impact pulverizer grinder machine, gec sugar pulverizer and gec two in one pulverizer.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity(kg/hr) | 10 kg/hr |
| Material | MS |
| Capacity | 10 Kg |
| Product Type | Mild steel |
| Motor Power | 2 HP |
| Motor Type | 2 HP |
| Usage/Application | Commercial |
| Power | 15 amps |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 year |
| Speed | 2880 |
| Feeder Drive | Dual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity(kg/hr) | 10 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | 3HP Cyclone Pulverizer |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 100 Piece
In the commercial pre-food preparation process, a cyclone pulverizer, also known as a chilli cutter, is employed. Before grinding the spices, chillies, turmeric, etc., it is advised to crush them in this chilli cutting cyclone pulverizer to break them into coarse powder. This allows the flour mill to process them into fine powder. High-power blowers with mesh of varying sizes make it possible for you to grind the input using chopper blades, and the ground material is then collected in a blower bag, residue-free. Available in various sizes and motor capacity.
Power blower
Full copper motor
Various size mesh
Stainless Steel Body
Motor option
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Impact Pulverizer Machine |
| Phase | 3 Phase |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 50 |
| Motor Power | 3 HP |
| Capacity(kg) | 100 kg/hr |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Grinding |
| Material | Mild Steel/ Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kg/hr |
| Automation Grade | Stainless Steel |
| Application | Grinding |
| Material | Satinless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fully Automatic 2 in 1 Stainless Steel Pulveriser designed to grind whole spices, pulses, grains to a fine powder.
Make healthy spice powders like Channa Dal powder, Rice Powder, Chilli Powder, Dhania Powder and spice mixes like Garam Masala in the comfort of your home or commercial for your business.
Available at different sizes and capacity.
Praveen (Manager)
The General Engineering Corporation
Old No.102, New No.209, Thambu Chetty Street, George Town, Chennai - 600001, Tamil Nadu, India